top of page

Brezilya kahvesi nedir ?

Kahve denilince akıla gelen ilk ülke...Brezilya

Bugün dünya çapında bir çok ülkede kahve üretimi yapılmaktadır. Bu üretimlerde en çok dikkat edilen husus ise kaliteli kahve çekirdeği üretimidir. Kahve çekirdeklerinin kalitesi, bu çekirdeklerden elde edilecek kahvenin de kalitesinin aynı şekilde arttırır. Bu noktada öne çıkan kahve türlerinden biri de dünya kahveleri içinde Brezilya kahvesidir.

 

Brezilya kahvesi

Brezilya, dünyanın en önemli kahve üreticilerinden biridir. Ürettiği kahve çekirdeğini aynı zamanda dünyanın dört bir köşesine ihraç eden bir kahve devidir. Kahve sektöründe nitelikli kahve denilince akla gelen ülkelerin başında gelmektedir. Brezilya tarafından üretilen kahveler, High Grow Coffee (900-1200 metre) kategorisi içinde yer alır. Brezilya'ya özgü kahveler, harmanlama sırasında espresso için uygun, yüksek kaliteli Brazil Cerrado veya Bourbon Santos olarak hazırlanır. Brezilya kahve çekirdekleri, uzmanlar tarafından dengeli ve hafif olarak nitelendirilmektedir.

Arabica kahve çekirdeği yetiştiricisi, Brezilya

Brezilya kahvesinin çoğunlukla yapılışında kullanılan arabica kahve çekirdekleri, Afrika, Papua Yeni Gine ve Güney Amerika'da üretilmektedir. Dünyada en çok üretilen ve tüketilen kahve türlerinde ilk sıradadır. Brezilya bir Güney Amerika ülkesi olarak bu üretimde en yüksek paya sahip ülkelerden biridir. Robusta çekirdekleri ise doğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Afrika, Endonezya, Hindistan bölgelerinde bol miktarda yetiştirilmektedir.

Brezilya kahvesi (Brazil Santos) özellikleri;

Uluslararası alanda haklı bir üne sahip Brezilya'nın simgelerinden Brazil Santos Kahvesi;

  •  Tatlıdır.

  •  Pürüzsüzdür.

  •  Orta gövdeli ve yumuşak bir lezzete sahiptir.

  •  Aroması oldukça hoştur.

  •  İnce olup az asit içerir.

  •  Tarçınlı nüanslara sahiptir.

Brezilya' da yetişen kahveler genellikle alçak irtifada yetişir. Kahvelerin geneli ise Arabica'dır. Brezilya dünyadaki kalitesiz kahve algısını yıkmıştır. Brezilya, Brezilya menşeli organik ve adil ticaret sertifikalarını ülke içinde yaygın hale getirerek, kahve üretimindeki adını ve kahve üretimindeki kaliteyi korumayı amaçlamaktadır.

Brezilya kahvesi nasıl yapılır?

Brezilya kahvesi hazırlamadan önce kahve çekirdeklerinin taze olmasına özen gösterilmelidir. Kahve çekirdekleri espresso kahve öğütücüsü ile öğütülmelidir. Kullanılan suyun arıtılmış su olması tercih edilmelidir. Su sıcaklığı 90-95 dereceye ayarlanabilir. Kahve yapımından kullanılan kahve ölçüsü son derece önemlidir. Bir fincan espresso için 7 gram kahve kullanılmaktadır. Klasik değil de farklı bir kahve tadı arzu ediliyorsa sıkıştırıcı ayarları değiştirilebilir. Hafif bir kahve tercih ediliyorsa daha az sıkıştırma, daha sert ve yoğun bir kahve isteniyorsa daha fazla sıkıştırma gerçekleştirilebilir.

Kahve filtrenin içine koyulur. Makineye yerleştirilir. Bu işlem için kaliteli bir filtre kahve makinesi kullanılmalıdır. Kahve makinesinde kahvenin çıkış yerine fincan yerleştirilir, makine çalıştırılır. Hazırladığınız Brezilya Kahvesi 20-25 saniye gibi kısa bir sürede içime hazır hale gelir. Böylece kafelerde olduğu gibi Brezilya kahvesini kendinizde evinizde kolaylıkla hazırlayıp yudumlayabilirsiniz.

Kahve makinesiz Brezilya kahvesi nasıl hazırlanır?

Makineniz yok ise üzülmeyin anlatacağımız yöntem ile lezzetli bir Brezilya Kahvesi hazırlayabilirsiniz. İki malzemeye ihtiyacınız olacak; kahve filtresi ve ip. İlk olarak filtre kahve ya da espresso için öğütülmüş kahve, kahve filtresinin içine yerleştirilir. Daha sonra filtre bohça haline getirilerek ip yardımı ile bağlanır. Bağlanan filtre torbası kahve bardağı veya fincanının içine yerleştirilir. Kaynayan su yavaş yavaş torbanın üstüne dökülür. Brezilya kahveniz demlenerek 4-5 dakika gibi kısa bir süre içime hazır duruma gelir.

French Press yöntemi ile Brezilya kahvesi nasıl hazırlanır?

Makine olmaksızın Brezilya filtre kahvesi yapmanın en pratik yöntemlerinden biri kesinlikle French Press kullanmak. French Press yardımı ile sadece üç adımda Brezilya kahvesi hazırlamak mümkün.

  •  İlk olarak öğütülmüş Brezilya kahvesi French Press'e koyulur.

  •  İkinci olarak ısıtılan su kahvenin üstüne dökülür.

  •  Üçüncü ve en son adımda ise 4-5 dakika beklenir ve daha sonra french press bastırılır.

  •  Filtre tutucusu ile Brezilya kahvesi nasıl hazırlanır?

Filtre torbalarını bir adım öteye taşımak isteyen kişiler, filtre tutuculardan yararlanabilir. Filtre tutucuya kahve filtresi takılır. Filtre tutucu, daha sonra kahve fincanının üstüne koyulur. Öğütülmüş kahve ise kahve filtresinin ortasına yerleştirilir. Önceden ısıtılan su yavaş bir şekilde öğütülen kahvenin üzerine dökülür. Bu işlemin yavaş bir şekilde yapılması daha yoğun bir kahve tadı elde edilmesi için gereklidir. Tüm bu işlemler bitince Brezilya kahvesi içilmeye hazır hale gelir.

bottom of page