top of page

Espresso nasıl yapılır ?

Dünya üzerinde en fazla tüketilen içeceklerden biri kahvedir. Günümüzde çok sayıda kahve çeşidi insanların tüketimine sunulmaktadır. Espresso en fazla tüketilen kahve çeşitleri arasında yer alır. Espresso hem lezzetli hem de çok popüler olan kahve çeşitlerinden biridir. Espressonun bu kadar çok tüketilmesinde kolay hazırlanması, lezzetli ve popüler oluşu etkili olmaktadır.

 

Espressonun Kısa Tarihi

Espressoyu ilk olarak keşfedenler İtalyanlar olmuştur. 1900’lü yıllarda keşfedilen espresso yüksek basınç kullanılarak yapılır. İtalyan bir girişimci olan Luigi Bezzera işe yarayan bir espresso makinesini yapabilmeyi başarmıştır. Tadı sert ve yoğun kıvamlı olan bu kahve miligram başına yüksek kafein içerir. Oldukça zengin aroması ile çok lezzeti bir kahve türüdür. İçimi herkese hitap eden bir kahve türü değildir. Espressonun herkese hitap edebilmesi ve tadının daha yumuşayabilmesi için içerisine su, krema, süt eklenebilir. Yumuşatılmış olan çok sayıda espresso çeşiti bulunur. Espressonun ismi İtalyancada “hızlı” olan “espress” kelimesinden gelmektedir Press ise basınç anlamına geldiği için kahvenin ismine espresso denilmiştir.

 

Espresso Nasıl Yapılır?

İlk olarak hangi kahve çekirdeklerinin kullanılacağına karar verilir. Çeşitli derecelerde kavrulmuş olan kahve çekirdeklerinin kullanımı uygundur.

Kahve çekirdekleri taze olmalı ve kavrulan kahve çekirdekleri üç haftayı geçmeden kullanılmalıdır.

Kahve çekirdekleri espresso öğütücüsü ile taze olarak öğütülmelidir. Klasik olan kahve öğütücüleri kahve çekirdeklerinin yanmalarına neden olur. Satın alınan, kavrulmuş olan kahve çekirdeklerinin mutlaka taze olması gerekmektedir. Alınan kahve çekirdekleri orta büyüklükte olmalıdır. Çok büyük ya da çok küçük olan kahve parçaları kıvamı bozacaktır.

Kahve için kullanılacak olan su arıtılmış bir su olmalıdır. Su sıcaklığı 90 derece olarak ayarlanmalıdır. 90 derecenin altında ya da üstünde olan bir sıcaklıktaki su kahvenin tadını bozacaktır.

Kahve için en önemli şeylerden biri de kullanılacak kahve miktarıdır. Her bir fincan espresso için 7 gram kadar kahve kullanılmalıdır.

Kahvenin tadını değiştirebilmek için sıkıştırıcı ayarı yapılmalıdır. Eğer hafif bir kahve tercih ediliyorsa az sıkıştırılmalı, fakat daha yoğun ve sert bir kahve tercih ediliyorsa daha fazla sıkıştırılmalıdır.

Kahve filtrenin içine konularak, espresso makinesine yerleştirilir.

Kahvenin çıkacağı yere kahve fincanı koyulur. Makine çalıştırılır. Kahve 20-25 saniye içerisinde tüketilmeye hazır olacaktır.

 

Espresso Makinesi olmadan Espresso Nasıl Yapılır?

Moka Pot:Kahve makinesi yerine moka pot kullanarak espresso hazırlanabilmektedir. Espresso makinesinde hazırlanmasının yanında sertlik ve lezzet olarak daha altta kalsa da tatları birbirine çok yakın olmaktadır. Ev içerisinde makine kullanmadan espresso yapmanın en kolay yolu Moka Pot kullanımıdır. Kaynayan su Moka Potun alt kısmına koyulur. Orta kısmına ise espresso boyutunda öğütülmüş olan kahve çekirdekleri koyulur. Moka Potu ocağa yerleştirip altını orta derecede açarak, suyun kaynamasını sağlanır. Kaynayan su kahvenin aroması ile birlikte üst kısma geçecektir. Moka Pottan kaynama sesleri geldiğinde espresso hazır olmuş demektir.

 

Aeropres: Aeropres kullanarak espresso benzerinde bir kahve yapabilmek için aeropres edinilmelidir. Bir fincan kadar su ısıtılır. İki yemek kaşığı miktarında espresso için öğütülen kahve çekirdekleri aropress içine yerleştirilir. Kaynatılan bir fincan su ise kahvenin üzerine dökülür. Aeropres bu işlemin ardından sıkıştırılmaya başlanır. Sonunda kahve hazır hale gelecektir.

 

French Press: Bir French Press kullanılarak da espresso benzeri olan bir kahve yapabilmek mümkündür. Kullanılacak olan su kaynatılır ve otuz saniye kadar bir süre kaynamış olan su dinlendirilir. Hemen ardından iki yemek kaşığı kadar öğütülen kahve çekirdekleri French Presse koyulur. Normalde French Press ile demlenilen kahvede kullanılan kahve miktarından iki kat daha fazla kahve koyulması halinde kahvenin tadı espresso kadar sert olacaktır. Hemen ardından kaynatılmış ola su French Press içindeki kahvenin üzerine dökülür. Dört veya üç dakika içinde ikahve demlenir. French Press üzerindeki piston bastırılarak kahveler dibe çöktürülür. Kahveniz hazır...

 

Espresso hazırlanırken yapılan hatalar

Kahve makinesinde kahve filtre içerisinde bir tarafına diğer tarafından daha çok akmamalıdır. Eğer akıyor ise sıkıştırma aşamasında bir hata yapılmış demektir ya da makinenin tabanı eğri bir alanda demektir.

Kahvenin tüketildiği fincan içerisinde kahve tortuları bulunuyorsa bunun nedeni süzgeçlerde bir tıkanmanın meydana gelmesi olabilir. Değirmenin bıçakları kahve çekirdeklerinin doğru boyutlarda öğütmemiş olabilir.

Espresso yaparken ki tüm aşamalar da çok dikkatli olunmalıdır. Her bir hata ya da farklı durum kahvenin lezzetini etkiler.

 

Espresso hazırlamanın püf noktaları

Espressonun lezzetli olması iççin kahve çekirdekleri doğru şekilde kavrulmalıdır. Koyu kavrulan kahve çekirdekleri espressonun daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Çekirdekler çok kalın ya da çok ince öğütülmemelidir.

Mutlaka taze olan kahve çekirdekleri kullanılmalıdır. Bayat çekirdekler espressonun lezzetsiz olmasına yol açar.

Kahve çekirdekleri %100 Arabica çekirdeklerinden olmalıdır.

Espreso için en ideal basınç 9 bardır. Basıncın doğru olduğuna emin olunmalıdır.

Kullanılan suyun sıcaklığı mutlaka 90-95 derece arasında olmalıdır.

Tek shot espresso için suyun geçiş süresi 23 saniye, double shot espresso için ise 32 saniyeden daha fazla olmamalıdır.

Kaliteli ve lezzetli espresso hazırlamak için mutlaka süreye hakim olunmalıdır. Kullanılan her malzeme kaliteli olmalıdır. Espresso hazırlayacak olan barista basınç, süreler, çekirdek boyutu gibi tüm bilgilere hakim olmalıdır.

bottom of page