top of page

Filtre kahve kağıdı nasıl seçilir ?

Çağımızın en sevilen ve beğenilen lezzetlerinden biri filtre kahvedir. Yeni nesil kahve dükkanlarının açılması ile birlikte filtre kahve daha da popülerlik kazanmıştır. Ofislerde, evlerde gencinden yaşlısına herkesin elinde görmeye alıştığımız kahve türü haline gelmiştir. Demlenen kahvenin metal filtre veya kağıt filtre ile süzülerek posasından ayrılması ve içime hazır hale gelmesi sebebi ile filtre kahve denilmektedir. Diğer kahve türlerine göre süzülme sayesinde berrak ve akışkan bir kıvama sahiptir.

 

Filtre kahve kağıdı

Evde filtre kahve hazırlamayı düşünenler bunun için öncelikle filtre kağıdı almalıdır. Çünkü filtre kahve yapımının en temel malzemesi filtre kağıdıdır. Filtre kağıdı, öğütülmüş kahve aromasının suya geçmesi amacı ile kullanılmaktadır. Filtre kağıtları sayesinde öğütülmüş kahve parçalarının suya geçmesi önlenmektedir. Böylece filtre kahve içerken oluşan tortu parçaları azaltılmaktadır.

Damak tadına uygun, leziz bir tat ve aromaya sahip bir filtre kahve hazırlayabilmek için doğru kahve çekirdeklerinin seçimi, ideal öğütülme yönteminin tercih edilmesi ve doğru filtre kağıdı kullanılması son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktalardır. Filtre kağıdı; kullanılan suyun sertliği, kahve çekirdeklerinin öğütülme derecesi, kahve lezzetini önemli ölçüde etkiler.

 

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve kağıdı kullanarak filtre kahve hazırlamanın iki yöntemi vardır. İlk yöntem, filtre kahve makinelerinde kullanılan filtre kahve kağıtlarıdır. Filtre kahve makinelerinde kullanılan filtre kağıtlarının boyutları genel olarak büyüktür. Ayrıca filtre kağıtlarının, makinanın modeline ve hazinesine uygun olması gerekmektedir. Filtre kağıt alımında, ilk önce dikkat edilecek husus kalite ile beraber kullanıma uygunluktur.

Filtre kağıdı kullanarak en iyi filtre kahve demlemek isteyen kişiler için ikinci yöntem sadece filtre kahve kağıdı kullanarak filtre kahve hazırlamaktır. Bu yöntem aynı zamanda chemex kahve yapma yöntemi olarak da bilinmektedir. Bu yöntemi kullanarak leziz ve istenilen aroma tatlarında bir kahve demlemek için gerekli olan malzemeler filtre kağıdı, bir fincan ve kahve filtre kağıdının yerleştirileceği bir düzenek olarak sayılabilir. Günümüzde fincan ve kahve düzeneğinin bir arada sunulduğu ve pratik bir kullanım imkanı veren bir çok güzel model bulunmaktadır.

 

Filtre kahve kağıdı nasıl seçilir?

Filtre kağıdı seçerken bir takım kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Arzu edilen sonuçların elde edilmesi için filtre kağıdı seçimine özen göstermek gerekir. Bir çok seçeneğin mevcut olması ise en iyi tercihi yapmak isteyen kullanıcılar için büyük bir avantaj olmaktadır. Filtre kağıdı seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta şahsi tercihler ve kullanılan demleme yöntemidir. Bunlara ek olarak kahvenin tadını ve aromasını koruyan, kullanım kolaylığı olan, kimyasal içermeyen, sağlığa ve çevreye zararlı olmayan filtre kağıtları seçilmelidir.

Filtre kahve kağıtları, uzun süre kullanıma uygun değildir. Tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Kahvenin lezzeti ve hijyen açısından da tek kullanım idealdir. Ancak filtre kahve kağıtlarını toptan alarak birim başı maliyeti düşürmek şeklinde bir uygulama yapılabilir.

Bazı kahve filtreleri, yeniden kullanılabilmektedir. Bu tarz bir kullanımda kahve filtrelerinin kullanım sonrası en iyi şekilde temizlenmesi gerekir. Filtre kahve kağıtları ise yukarıda bahsedildiği üzere tek kullanımlık üretilmektedir. Kahvenin süzülmesi tadın son şeklini almasında etkilidir. Kağıt kahve filtreleri, emici lifli bir yapıya sahiptir.

Filtre kahve kağıdı, biyolojik yapısından dolayı parçalanabilmektedir. Tek kullanım için hazırlanan filtre kahve kağıtlarını seçerken renklerine dikkat edilmelidir. Beyaz filtre kağıtları tercih ediliyorsa bu filtre kağıtlarının kimyasal aşamalardan geçtiği unutulmamalıdır. Bu yüzden filtre kahve kağıdı seçimi yapılırken kimyasal işlem görmeyen kahverengi filtre kağıtları tercih edilmelidir. Uzmanların tavsiyeleri de bu yöndedir.

 
Filtre kahve kağıdı nereden alınır?

Filtre kahve kağıtları, filtre kağıdının kullanılacağı kahve makinesinin modeli dikkate alınarak internet üzerinden o kahve makinesi modeline uygun filtre kahve kağıdı satışı yapan güvenilir ve kaliteli online alışveriş sitelerinden sipariş verilerek satın alınabilir. Online alışveriş siteleri tarafından kargo hizmeti de sunulmakta ve sipariş edilen filtre kağıtları adrese teslim edilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen satın alma yöntemi e-ticaret ve online alışveriş olarak ortaya çıkmaktadır. Seçenek fazlalığı ve fiyat avantajları sebebi ile de bu yöntem kullanılmaktadır, bunun dışında ilgili mağazalardan alınabilir.

 

Filtre kahve kağıdı stilleri

Filtre kahve kağıdı stilleri; koni kahve filtreleri, sepet tarzı filtreler, kahve filtre torbalarıdır. Koni kahve filtreleri alt kısmından dar olup üste doğru genişleyen filtrelerdir. Sepet tarzı filtreler ise geniş ve düz bir taban yapısına sahiptir. Kahve filtre torbaları, fincanın kenarına takılabilen iki tutmaca haizdir. Bu tarz kahve filtre torbaları French Press için uygundur. Hario V60 ve Chemex kağıt kahve filtreleri oldukça kalındır. Yırtılma riski yoktur ve esnektir. Değişik tipteki demleme yöntemlerinde problemsiz bir şekilde kullanılabilir.

 

Kullanılan fincana göre farklı boyutlarda filtre kahve kağıdı çeşitleri

2 1/4 inch ile bir fincan kahve ; 3 1/4 inch ile iki ya da üç fincan kahve ; 4 1/4 inch ile dört ve 6 bardak arası kahve; 5 1/4 inch ile 8 ve 12 bardak arası kahve demlenebilmektedir. Fincan sayısına bağlı olarak farklı boyutlarda filtre kahve kağıdı çeşitleri kullanılmaktadır.

bottom of page