top of page

Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır ?

Günümüzde en fazla tüketilen kahve çeşitlerinden biri filtre kahvedir. Filtre kahve lezzetinden dolayı tercih edilse de sağlık açısından faydaları, enerji verici olması, doğal oluşu, pratik hazırlanması, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırması gibi birçok sebep ile çokça tercih edilmektedir.

 

Filtre Kahve Nedir?

İkinci nesil kahvecilerin sayısının artması ile filtre kahveye olan rağbet artmıştır. Üçüncü nesil olarak bilinen nitelikli kahve dükkanlarının da artış göstermesi ile daha da popüler olmuş bir kahve türüdür. Özellikle evlerde ve ofislerde sıkça tüketilen bir kahve olmuştur. Filtre kahve demleme şekline uygun büyüklükte kahve öğütücü ile öğütülmüş olan çekirdeklerin sıcak su ile demlenip filtre edilerek içilmesine filtre kahve denilir. Filtre kahve metal filtre veya kağıt filtre ile filtre edilerek servis edilir. Diğer kahve türlerine göre daha berrak olan ve daha akışkan olan kahve türüdür.

 

Filtre Kahvenin Bulunuşu

Melitta Bentz isimli 35 yaşındaki bir Alman 1908 yılında filtre kahveyi icat etmiştir. Günlük kullanılan evde bulunan eşyalar ile bir filtre yapıp, zamanla  bu aletin patentini alarak bir şirket kurmuştur. Hala şirketi kendisinin torunları tarafından yönetilerek uluslararası çalışmaktadır. Bu tarihten sonra Melitta Bentz’in kahveyi filtrelemesinden ilham almış olan kahve üreticileri ve kahveseverler farklı ekipmanlar geliştirerek çeşitli yöntemler ile filtre kahve yapmanın yollarını bulmuşlardır.

 

Filtre kahve nasıl yapılır?

Filtre kahve yapabilmek için birçok yöntem vardır. Filtre kahve demlemenin yöntemlerini farklılaştıran unsurlar ise kullanılan ekipmanlar ve demleme metodudur. Aynı zamanda filtre kahve demleme yöntemlerinden birinin seçilmesi kişinin zamanına, damak tadına, almak istediği tada ve kişisel ihtiyaçlara göre değişmektedir. Başlıca filtre kahve demleme ekipmanları; otomatik kahve makineleri, french press, syphon, aeropress, chemex, hario v60 gibi ekipmanlardır. Özellikle ev ve ofislerde filtre kahve demlemek için en çok kahve makinası kullanılmaktadır.

 

Filtre kahve makinesi kullanımı

Filtre kahve makinelerinin su haznesi ve kahve haznesi bulunur. Birde demlenen kahvenin makineden çıkıp fincana döküldüğü bir bölüm bulunmaktadır. Kahve makinelerinin kağıt filtre veya metal filtresi bulunur. Kağıt filtrenin bulunduğu kahve makineleri için kahve haznesine kağıt filtre yerleştirilmelidir. Kahve makinesinde filtre kahve demlemek için kahve haznesine filtre kahve için uygun boyutta öğütülmüş olan kahve çekirdekleri koyulmalıdır. Koyulan kahvenin bir ölçüsü olmalıdır. Kişiden kişiye değişen damak tadı ile filtre kahve demlemek için koyulacak kahve miktarı da değişkenlik gösterir. Aynı zamanda koyulacak olan kahve miktarını kahve makinesi ve kullanılan kahve çekirdeği faktörleri de etkilemektedir. Fakat filtre kahve için belirlenmiş bir standart bulunmaktadır. 125 mililitrelik bir su için 7 gram kadar kahve çekirdeği koyulmalıdır. Bunun anlamı ise bir fincan kahveye bir yemek kaşığı dolusu kahve çekirdeği demektir.. 200 mililitrelik su için ise 2 yemek kaşığı kadar kahve çekirdeği koyulmalıdır. Yemek kaşığı yerine kahve kaşığı kullanmak daha doğru bir ölçüm sağlayacaktır.

Kahve makinesinin su haznesi için ise mutlaka içme suyu koyulmalıdır. Genel olarak kahve makinelerinin içerisine kaç mililitre su koyulduğu görülebilmektedir fakat makine içerisine 250 ila 400 mililitre kadar su koyulabilir. Su kesinlikle kaynatılmamalı veya sıcak olmamalıdır. Makineye soğuk içme suyu eklenmelidir. Kahve makinelerinde bulunan cam karafı kahve haznesinin altına gelecek şekilde elektrikli ısıtıcı üzerine yerleştirilir. Kulp kısmı kişiden tarafa çevrilmiş şekilde yerleştirilmiş olunur. Artık makine düğmeye basarak çalıştırılır. Kahve bu şekilde demlenecek ve karaf içerisine dolacaktır. Su tamamen bittiğinde kahve demlenmiş demektir. Karafa dolan kahve fincanlara alınabilir. Makine kapatılır ve kahve haznesinde yer alan filtre ve içerisine biriken kahveler çıkartılarak atılır.

 

Makine kullanmadan filtre kahve demlemenin en kolay yolu

Ofis ve evlerde filtre kahve demlemek için kullanılan kahve makinelerinin yanı sıra en çok kullanılan ve çok pratik olan kahve demleme yöntemi ise french press ile demleme yöntemidir. French press cam bir hazne üzerine pistonlu bir filtrenin konulması ile kahve demleme ekipmanıdır. French press ile kolayca filtre kahve demlemek için sıcak su, French presse uygun boyutta öğütülmüş kahve çekirdekleri ve bir fincan gereklidir. Bir 200 mililitre kadar su kaynatılır. Kaynayan su birkaç dakika ısısı 95-90 derece aralığına düşecek şekilde bekletilir. French press içerisine iki yemek kaşığı dolusu kadar kahve çekirdeği koyulur. Isısı düşen kaynamış su kahve çekirdekleri üzerine bir miktar dökülür. Tahta bir kaşık ile kahve ve su karışımı biraz karıştırılarak kahvenin lezzetini salması sağlanır. Daha sonra suyun tamamı boşaltılır ve piston haznenin üzerine kapatılır. Dört dakika kadar demlenen kahve için press üzerine bastırılarak kahvenin dibe çökmesi sağlanır. Filtre kahve artık hazırdır.

 

Kullanılan filtre çeşitinin kahveye etkisi

Kahve filtreleri üçe ayrılır:

Bez filtre (Syphon)

Kağıt filtre (chemex, aeropress, v60 ve bazı kahve makineleri)

Metal filtre (bazı kahve makineleri, bodum dripper, American press ve French press)

Filtrelerin arasında yoğunluk ve lezzet farkları oluşmaktadır. Metal filtre de yoğun ve gövdeli bir aroma elde edilir. Kağıt filtrede düşük gövdeli ve berrak bir kahve elde edilir. Bez filtrede ise berrak içim ve minimum gövde elde edilir.

bottom of page