top of page

Kahve demleme teknikleri nelerdir ?

Filtre kahve yapımı hem pratik hem de oldukça lezzetli bir süreçtir. Fakat bu süreçte yaptığımız bazı hatalar söz konusu olabilir. Özellikle filtre kahve yapımında tek dikkat edilen nokta suya ne kadar kahve koyduğumuzla ilgilidir. Filtre kahve yapımında elbette bu durum önemlidir. Fakat doğru ve lezzetli bir filtre kahve yapımı için bu durum yeterli değildir. Önemli olan filtre kahvenin aromasını doğru şekilde ortaya çıkartmaktır.

Kahve makineleri genellikle filtre kahveler için gerekli su miktarını ayarlar. Bu nedenle doğru lezzet için diğer hususlara yönelmekte fayda var. Özellikle evinizde filtre kahve makinesi bulunuyorsa su ve kahve miktarını ayarlamanız gerekmez. Lezzetli bir filtre kahve için diğer hususlara ve kahve demleme tekniklerine dikkat etmek gerekir.

 

Filtre kahve yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Filtre kahve yapımında ilk dikkat edilmesi gereken durum; kahvenin kesinlikle taze olması ve aromasını korumasıdır. Ayrıca filtre kahve yaparken kesinlikle soğuk kahve malzemelerinden de kaçınmak gerekir. Yani filtre kahve yapımında kullanılan french press aparatı ve kahve fincanı kesinlikle sıcak su ile çalkalanması gerekir. Kullanılan ekipmanların ısısı ne kadar uygun ve homojen olursa kahvenin aroması ve kıvamı o kadar yerinde olur.

Filtre Kahve Yapımında Neden Kaynar Su Kullanılmaz?

Filtre kahvenin aromasını daha iyi almak için kahve yaparken kaynar su kullanımından kaçınmanız gerekir. Çünkü filtre kahve için kaynar su kullanmak, doğrudan kahve taneciklerinin yanmasına ve tadının da acımasına neden olacaktır. Bundan dolayı kahveniz hem aromasını kaybedecek hem de daha acımsı bir tat verecektir.

Filtre kahve için hazırladığınız su kaynadıktan sonra suyun ağzını açık bırakarak yaklaşık 1 dakika kadar soğumasını ve dinlenmesini bekleyin. Bu süre sonunda suyun ısısı ortalama 92 dereceye kadar düşecektir. Bu ısı ise filtre kahve yapmak için çok uygundur. Bu sıcaklıklarda yapılan filtre kahvenin tadı ve aroması daha lezzetli olacaktır.

 

Filtre kahve nasıl hazırlanır?

Lezzetli ve doğru bir filtre kahve hazırlamak için öncelikle suyu kaynatın ve kaynayan suyu 1 dakika kadar bekletin. Bu esnada french press ile kahve fincanlarını da sıcak sudan geçirin. Barista usulü bir kahve hazırlamak istiyorsanız mutlaka bu detaylara önem vermeniz gerekir. French presse her fincan için yaklaşık 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve ekleyin. Eğer sert içimli bir kahve tercih ediyorsanız bu ölçüyü biraz daha artırabilirsiniz. Fakat yumuşak için tercih ederseniz hem bu oranı daha az kullanabilir hem de dilerseniz filtre kahveye süt ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız ve dinlenmeye bıraktığınız sıcak suyun yarısını filtre kahvenizin üzerine ilave edin. Bu ilaveyi 15 saniye kadar bekletin, ardından 1 dakika boyunca filtre kahvenizi hızla bir şekilde karıştırın. Bu karıştırma ile kahveniz hem daha lezzetli olacak hem de kabaracaktır. Karıştırma işleminden sonra da sıcak suyun geri kalanını kahvenin üzerine yavaş bir şekilde ilave edin ve ardından 1 defa daha karıştırın. Karıştırma işlemini tahta bir kaşık ile ve tortusunu bastırmayacak şekilde yapmalısınız. French press ile süzdürmeye başlamadan önce kahvenin kıvamını ve aromasını alması için 4 dakika kadar bekleyin. 4 dakika sonunda french pressi yavaş bir şekilde bastırın.

 

Filtre kahve nasıl içilir?

Lezzetli bir filtre kahve için öncelikle filtre kahve ekipmanlarını hazırlamak gerekir. Bu ekipmanların başında french press ve filtre kahve bardakları gelmektedir. Bu ekipmanları hazırlayarak hem leziz hem de doğru bir filtre kahve içebilirsiniz. Filtre kahve, normal kahvelerden daha farklıdır. Bu fark lezzet ve aromasında olduğu gibi yapılış şeklinde de kendisini gösterir. Bununla beraber lezzetli bir filtre kahve için doğru kahve çeşidini kullanmak gerekir.

Filtre kahvenin yapılışı doğrudan içimi etkiler. Filtre kahveyi nasıl tüketmek istiyorsanız kıvamını ve aromasını o şekilde ayarlayabilirsiniz. Genellikle 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve tek fincan için oldukça iyi bir miktardır. Dilerseniz aroma sevenler için bu miktarı artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu işlemlerin her birini eğer varsa kahve makinesi ile birlikte de yapabilirsiniz. Yani filtre kahve içimi konusunda kesin bir yargı söz konusu değildir. Dilediğiniz gibi içimini daha sert ya da yumuşak hale getirebilirsiniz. Pek çok kişi filtre kahve ile süt tüketmez. Fakat daha yumuşak bir içim için filtre kahve içerisine bir miktarda ılık süt ekleyebilirsiniz.

Lezzetli bir filtre kahve için neler gereklidir?

Filtre kahvenin lezzetli olmasında ilk husus kahve çekirdeklerinin taze olması ve nasıl çekildiği ile ilgilidir. Filtre kahvenizi hazırlarken öncelikle kahveyi bir çekirdek olarak satın alabilirsiniz. İsterseniz paketler halinde de kahve çekirdeklerini çekilmiş olarak kullanabilirsiniz. Dünya kahveleri ve çekirdekleri ayrı şekillerde çekilir ve öğütülür. Bu nedenle filtre kahve için doğru çekirdeği seçmek de çok önemlidir. Örneğin bir espresso kahvesi için ince çekilmiş kahve çekirdeği kullanmak gerekir. Filtre kahve içinse mutlaka çekirdeklerin daha büyük şekilde çekilmiş olması gerekir. Bu ayırıma dikkat ederek doğru çekirdeği kullanmalısınız.

Filtre kahveyi bir kahve makinesi ile yapacaksanız mutlaka en iyi kahve makinesini tercih etmek gerekir. Çünkü kaliteli ve iyi bir kahve makinesi kahvenin kıvamının ayarlanmasına yardımcı olur. kahve makinesi kullanırken de mutlaka filtre kısmında biriken tortuları düzgün bir şekilde temizlemeniz gerekir. Makinelerde kullanılan filtreler de çok önemlidir. Çekirdeklerin boyutuna göre doğru filtre türünü tercih ederek, kahvenin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

bottom of page