top of page

Kahve nedir, ne kadar tüketilmelidir?

Kahve nedir?

Kahve, kökboyasıgiller ailesinden olan bir bitkinin meyvesi içerisindeki çekirdeğine verilen isimdir.

Kahve çekirdekleri ile hazırlanmış olan içeceğe de kahve denilmektedir.

Kahve tropikal iklimde yetişen bir bitkidir ve kahvenin yetiştiği bölgenin özellikleri tadına yansır.

Kahve ağaçlarının boyu ortalama 8-10 metre arasındadır, üreticiler kahve ağaçlarının 2-3 metreden daha yüksek olarak büyümesine izin vermemektedir. Yaprakları her zaman yeşil olan kahve ağacının zemininin nemli ve volkanik olması gerekir.

Yağan yağmurların ardından genellikle kahve ağaçlarında beyaz renkte çiçekler görülür. Açan çiçekler kısa süre sonra meyveye dönüşür. Meyveler 1,5 cm kadar bir büyüklüğe sahiptir. Ham halindeyken yeşil renge sahip olan meyveler olgunlaştıkça kırmızı rengini alır. Kırmızı renkli meyveden de kahve çekirdeği elde edilir. Kahve çekirdekleri de yeşil renktedir, çekirdekler kavrularak kahverengi rengini alır.

Kahve çekirdeklerinin kavrulma süresi kahvenin nasıl içileceğine göre değişiklik gösterir.

Türk kahvesi için daha çok kavrulan çekirdekler, filtre kahve için daha kısa sürede kavrulur.

 

Kahve çekirdeği çeşitleri nedir?

Dünya üzerinde birçok kahve çeşiti üretilse de iki çeşit kahve kullanılmaktadır, Arabica ve Robusta.

En fazla kullanılan kahve çeşiti Arabica'dır.

Robusta genel olarak yoğun, sert, topraksı tadı ve yüksek kafein içeriği sebebiyle tek başına kullanılmaz, Arabica çekirdeklerinin harmanlanması ile kullanılır, Arabica çekirdeklerine oranla iki kat fazla kafeine sahiptir.

Arabica çoğunlukla ağızda meyve aroması bırakan, yüksek asiditeye sahip, yumuşak içimli ve daha tatlı bir tada sahiptir.

Robusta çekirdeklerinde lezzet olarak fazla çeşitlilik bulunmazken Arabica çekirdeklerde lezzet çeşitliliği daha çoktur. Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden çok daha kolay yetiştirme koşullarına sahiptir. Genel olarak Hindistan, Endonezya ve Afrika’da yetişirler. Arabica çekirdekleri, Papua Yeni Gine, Afrika, Güney Amerika gibi yerlerde üretilir. Brezilya ve Hindistan gibi ülkeler ise her iki çekirdeği de üretir ve satarlar.

 

Günlük kahve tüketimi ne kadar olmalıdır?

Kahve ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda uzmanlar, kahvenin insan vücuduna olan faydalarının yanı sıra günlük kahve tüketiminin limitli olması gerektiğini tavsiye etmektedirler. İspanyol araştırmacılar yaşları 25 ile 60 aralığında yaklaşık 20 bin kişi ile yaptıkları bir deneyde günde 4 fincan kahve tüketiminin erken yaşta ölüm riskini azaltmış olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Araştırmanın ardından daha fazla kahve içen kişilerde erken yaşta ölüm riskinde 3'te 2 oranında azaldığını kaydetmişlerdir. Kahvenin içermiş olduğu antioksidanlar nedeni ile kahvenin insan yaşamını uzattığı düşünülüyor.

Uzmanlar kahvenin en fazla günde 4 fincan kadar tüketilmesini önermektedir.

 

Kahvenin faydaları

Kahve tüketiminin çok sayıda faydası bulunuyor. Kahvenin faydalarından biri ise, son yıllarda kötü beslenme alışkanlıkları ile oluşan insülin direncini azaltmasıdır. Yine yapılan araştırmaların sonucunda son yıllarda artan Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır.. Kan akışını hızlandırması, hücreleri koruması ve beyindeki hormonların düzenlenmesi ile bunu sağlamaktadır. Kahve; zihinsel gücü, odaklanmayı arttırır, enerji verir. İçerisinde bulunan antioksidanlarla hücrelerde oluşan hasarları önleyerek daha uzun bir yaşam sağlar. Kan akımını hızlandırır. Karaciğer Sağlığını korur. Yağ asitlerinin parçalanmasını sağlayarak yağ yakımını hızlandırır. Kalp sağlığını korur. Hücresel yenilenmeyi sağlar. Egzersizlerde performansı arttırır.

 

Kahvenin zararları

Kahve tüketimi ile doğru orantılı olarak bağımlılık yapabilir. Fazla tüketildiği zaman panik bozukluk ve kaygı bozukluğuna neden olabilir. Tansiyonu yükseltebilir. Uyku düzeninde bozukluk meydana getirebilir, yine fazla tüketildiğinde kalp çarpıntılarına neden olabilir.

bottom of page