top of page

Türk kahvesi hakkında

Ne tür kahve içerseniz için mutlaka kahvenin en iyisini ve en kalitelisini tüketmek istersiniz. Özellikle Türk kahvesi söz konusu olduğunda kişiler daha kaliteli ve lezzetli kahve tüketmeye çalışmaktadır. Bu hususta en çok merak edilen konulardan birisi de iyi kahvenin nasıl anlaşılacağıdır.

Türk kahvesinde en iyi kahve tüketimi doğrudan çekirdek ile bağlantılıdır. Yani Türk kahvesinin iyi ve kaliteli olması çekirdeği ile ilgili bir durumdur. Diiğer kahve türlerinde de olduğu gibi Türk kahvesinde de kavruldukça kahvenin kendi aroması artar. Böylece kahve aroması daha çok yoğunlaşır. Kahve ne kadar çok kavrulursa kafein oranı da düşer. Çekirdek kahve bu hususlar göz önüne alındığında doğrudan kahvenin ne kadar aroması güçlü olması gerektiğini belirlemektedir. Türk kahvesinin çekirdekleri Rio Minas gr. 5 Tipi Arabica çekirdeklerinden üretilmektedir. Eğer Türk kahvesinin lezzetli ve iyi olmasını istiyorsanız mutlaka aldığınız paketlerin üzerinde G tipi kahve yazmasına dikkat etmelisiniz. Böylece hem daha kaliteli hem de daha lezzetli bir kahve tüketebilirsiniz.

 

Kahvenin iyi olduğunu anlamak için en iyi yöntem nedir?

Bir kahvenin iyi olması sadece kullanılan kahve çeşidine bağlı değildir. Kahvenin pişirilme yöntemi de önemlidir. Özellikle son dönmelerde tercih edilen kahve makineleri de kahvenin tadını etkilemektedir. Bu nedenle kahvelerin ne kadar kaliteli ve iyi olduğunu anlamak için evde ufak bir yöntem denemek mümkündür. Bu yöntem için bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır.

Evde kahvenin iyi olduğunu anlamak için öncelikle bir bardağa soğuk su koyun ve üzerine 1 tatlı kaşığı kahve ekleyin. Eğer suya eklediğiniz kahvenin tozu suyun üst yüzeyinde kalmışsa tercih ettiğiniz kahve, iyi bir kahvedir. Fakat kahve doğrudan dibe çöküyorsa o kahve kalitesiz bir kahvedir. Genellikle kahve makinesi yapılan kahvelerin tadını değiştirebilir. Bu açıdan kahveyi pişirmeden önce mutlaka bu yöntemi deneyerek, kahvenin kalitesini anlayabilirsiniz.

İyi bir kahve için uzmanların yorumu nedir?

Kahve gurmeleri iyi bir kahvenin anlaşılması için bazı detaylar vermiştir. Uzmanlar genellikle özellikle iyi bir Türk kahvesinin tüketiminde şeker ihtiyacının olmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Yani içtiğiniz Türk kahvesi hem kaliteli hem de iyi bir kahveyse yanında şeker tüketme ihtiyacı hissetmezsiniz. Aynı şekilde filtre kahve ya da espresso tüketiminde de süt tüketme ihtiyacı hissetmezsiniz. Dünya kahveleri için de uzmanların pek çoğunun görüşü bu şekildedir. Yani kaliteli bir kahve tek başına tüketilebilir. Yanında herhangi bir ekstra malzeme aratmaz. Kahvenin tek başına o yoğun tadı vermesi, kahvenin kaliteli olduğunun göstergesidir.

 

Kahvenin tazeliği nasıl anlaşılır?

Kahvenin iyi olması çoğu zaman kahvenin taze olmasına da bağlıdır. Eğer taze şekilde kahve tüketirseniz daha lezzetli bir kahve içmiş olursunuz. Genellikle kişiler kahve tüketiminde yeni çekilmiş kahvelerin daha taze olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce çok yanlıştır. Çünkü kahvenin tazeliği çekirdeklerin çekildiği yani öğütüldüğü zamana değil, çekirdeklerin kendi tazeliğine bağlıdır. Kahve çekirdekleri eğer tazeyse tüketilen kahve de o kadar taze ve lezzetli olacaktır.

Türk kahvesinin tazeliğini anlamak için kokusuna da dikkat etmek gerekir. Taze bir Türk kahvesinin kokusu paketinden çıkarıldığı andan itibaren kendisini belli edecektir. Türk kahvesinde bu koku daha yoğunken, espresso çeşitleri ve diğer kahve türlerinde bu koku biraz daha hafiftir.

 

Kahvenin tazeliğini anlamak için en iyi yöntem nedir?

Türk kahvesin taze olup olmadığını evde kendini anlayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle tüm kahve türleri için geçerlidir. Evde kahvenizin taze olduğunu anlamak için öncelikle bir miktar kahveyi alarak, kahve tanelerinin birbirine yapışıp yapışmadığına bakmanız gerekir. Eğer kahve taneleri birbirine yapışmıyor ve olduğu gibi dağılıyorsa o kahve genellikle taze olarak nitelendirir. Fakat eğer kahve taneleri elinize aldığınızda yapışıyorsa o kahve bayatlamış demektir.

Kahvenin tazeliğini anlamak için bu yöntemi uygulayarak, daha lezzetli ve taze bir kahve yapabilirsiniz. Fakat kahvenin tazeliği için öncelikle kokusuna dikkat etmek gerekir. Kokusu azalmış bir kahve aromasını daha az verir. Böylece içtiğiniz kahvede aroma yerine daha çok su tadı alırsınız.

 
Kahve nasıl saklanır?

Türk kahvesi başta olmak üzere tüm kahve çeşitleri çok çabuk bayatlamaya uygun olan bir yapıdadır. Bu nedenle daha iyi ve lezzetli bir kahve içmek için kahvenin saklanmasına çok dikkat etmek gerekir. Kahvenin hızlı bir şekilde bayatlamasına neden olan durum ise kahvenin hava ile temas etmesidir. Hava ile temas eden kahve, içerisindeki yağ asitlerinin kaybolmasına yol açar. Bu şekilde bayatlayan kahve hem tat olarak hem de köpürme olarak özelliğini yitirir. Kahvelerin bayatlamasını önlemek için öncelikle tüketilebilecek kadar kahve almak önemlidir. Ayrıca kahveyi öğütmeden saklamak da çok önemlidir. Böylece kahve daha uzun süre bayatlamadan kalır. Kahve saklarken mutlaka bazı detaylara da dikkat etmek gerekir. Bunlar;

- Kahveleri saklarken saklama kabı içerisinde kesinlikle bir metal ya da plastik kalmamasına dikkat etmek gerekir.

- Kesinlikle saklama kabına hava girmemesine dikkat edin. Hafif bir aralık da olsa hava ile temas kahvenin tadının bozulmasına neden olacaktır.

- Arabica çekirdek kahve ya da Türk kahvesi saklarken, saklama kabının içerisine 1 ya da 2 tane küp şeker atabilirsiniz. Küp şeker kahvenin tadının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda da bayatlamasını engeller. Böylece daha taze ve iyi bir kahve tüketebilirsiniz.

bottom of page