top of page

V60 filtre kahve demleme tekniği

Damak tadımıza hitap eden yeni nesil kahve türleri, kahve dükkanlarında her gün yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Gençlerin elindeki kupalarda, fincanlarda ve filtre kahve bardakları içinde sunulan bu lezzetli kahveler özel demleme yöntemleri ile kahve severlerle buluşuyor. Bu demleme yöntemleri, su ile kahveyi birleştirmenin inceliklerini taşımakta ve lezzet, aroma sırlarını içermektedir. En çok kullanılan kahve demleme yöntemleri; mokapot, damıtma, French press, filtre kahve makinesi olarak günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır.

 

V60 Filtre kahve demleme tekniği nedir?

V60 kahve demleme tekniği oldukça pratik ve kolay olan bir filtre kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemi bulan kişi Alman Melitta Benz'dir. Melitta Benz tarafından altı delik bardak ile kahve demleme yöntemi ilk olarak uygulanmıştır. V60 filtre kahve demleme ise bu yöntemin geliştirilmiş modernize edilmiş şeklidir. Çalışma sistemi ise altı delik bardağın üzerine filtre kağıdını yerleştirmek ve kahve damlalarının bardağın atındaki sürahiye dolması şeklindedir.

V60 Filtre kahve demlerken gerekli malzemeler nelerdir? 

Filtre kahve demleme tekniklerinden biri olan V60 demleme  tekniği ile isteğiniz kahveyi yudumlayabilmek için gereken malzemeler:

  • Su ısıtıcısı

  • Ölçü

  • V60

  • V60 filtre Kağıdı

  • V60

  • Öğütülmüş kahve

 

Malzeme seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

V60 ile filtre kahve demlemek için ilk önce kaz boynu olarak adlandırılan orijinal ismi gooseneck olan su ısıtıcıları tercih edilmelidir. Böylece kahveye eklenen suyun akışını ve kahveyle teması kontrol edilebilmektedir. Klasik su ısıtıcılarında aynı işlem gerçekleştirilmek istenildiği zaman kahvenin aromasında arzu edilen tat genellikle elde edilememektedir.

V60 filtre kahve demlerken en iyi tatları yakalamak için mutlaka ölçü kullanılmalıdır. Bu durum barista olan kişilerin de önerilerinden biridir. İdeal aromanın bu şekilde elde edilebileceği belirtilir. Kahve-su oran arttırımının ise dengeli bir şekilde olması üzerinde özellikle durulur. Uzman tavsiyeleri ışığında 15 gr kahve için 240 ml su; 34 gr kahve için 480 ml su kullanımı önerilmektedir.

Kullanılan materyallerin türü, filtre kahvenin tadını ve aromasını etkilemektedir. V60'lar genel olarak porselen, cam, bakır veya plastik materyallerden üretilmektedir. Her birinin farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Porselen V60 ile demlenen filtre kahvede düz bir tat, belirgin aromalar, kaybolan canlılık ve asidite göze çarpar. Eğer kahvenin asidite seviyesi yüksekse en ideal tercihtir.

Plastik V60'da filtre kahvenin asidite niteliği öne çıkar. Cam V60 ile filtre kahve demleme Chemex yöntemi ile demlemeye benzetilir. Kahvenin asidite, tat ve ağızdaki hacmi belirgin ve ön plandadır.

Bakır V60 ile demleme yüksek derecede ısı iletkenliğine haiz olup ısıyı tutma özelliğiyle demleme sürecini olumlu yönde etkiler. V60 filtre kahve demleme yönteminde tercih edilen kahve çeşitlerinde orta ve ince öğütülen kahveler damak tadına daha çok hitap etmektedir.

Koni şeklindeki filtre kağıtları V60'lar için uygundur. Alt kısmı dar, üst kısmı ise geniştir. Beyaz ve kahverengi filtre kağıtları tercih edilebilir. Kahverengi filtre kağıtları, herhangi bir kimyasal işlem görmedikleri için çevre için zararsızdır. Kağıt tadı istemeyenlere filtre kağıdını kaynar su ile ıslatmaları ve bu suyu atmaları önerilir. V60 filtre kağıtlarında kokusuz olma, kimyasal içermeme, tek kullanımlık olma, V60 modellerine uygun olma gibi önemli özellikler mevcuttur. Kimyasal içermeyen beyaz filtre kağıtları da günümüzde üretilmektedir.

 

V60 ile filtre kahve nasıl demlenir?

V60 ile filtre kahve demlemek için en ideal ölçüler kullanılmalıdır. Bir gram kahve için 15 gram su ölçüsü ile hareket edilebilir. İsteğe ve damak tadına bağlı olarak oranlara yönelik denemeler yapılarak kişisel olarak en iyi ölçüye de ulaşılabilir. Seçilen filtre kağıdı, V60 içine yerleştirilir. Altına ise sürehi, karaf ya da kahve bardağı konulur. Filtre kağıdı, sıcak su ile ıslatılır. Bardağa dökülen su boşaltılır. Böylelikle filtre kağıdından kaynaklanabilecek kağıt tadı bertaraf edilir ve kahve bardağı ısınır. Orta veya ince öğütülen 25 gram kahve filtreye boşaltılır. Düz bir yatak oluşumu için V60'a hafifçe vurulur.

Kaynatılan sudan 75 gram ayrılarak kahvenin üzerine dökülür. Suyun sıcaklığı 94 santigrat derece olmalıdır. Bu sıcaklığı ölçebileceğiniz bir ısı ölçeriniz mevcut değil ise su kaynama noktasına getirildikten sonra bir dakika bekletilerek bu sıcaklık yakalanabilir. Su, filtrenin dışından merkeze doğru boşaltılır. Tüm kahve ıslatılmalıdır. Bunun için gerekli görülürse kahvenin karıştırılması da uygundur. Bu demleme evresi teknik olarak blooming olarak adlandırılır. Kahvenin içerisindeki gazlardan ayrılmasına yardımcı olunur. Sonra su, 375 grama tamamlanana kadar dıştan merkeze dökülür.

V60 ile ortalama 2,5-3 dakika arasında kahve demlenir. V60 ile lezzetli kahveler demlemek mümkün ve pratiktir. Bu avantajları ile V60 demleme yöntemi filtre kahve demleme yöntemleri içinde önerilen ve tercih edilen bir demleme metodudur.

 

V60 Filtre kahve demlerken etkili noktalar nelerdir? 

V60 filtre kahve demlerken ve hazırlarken;

  • Suyun sıcaklığı

  • Pişirme süresi

  • Öğütülmüş kahve miktarı

  • Kahve aroması kahvenin tadını etkileyen önemli noktalardır.

Kahve çekirdeklerinin ince-orta öğütülmesi son derece önemlidir. Kalın öğütme, zayıf bir tada yol açar. İnce öğütme ile yoğun bir tada ulaşılabilir. Filtre kağıdı tadını yok etmek için filtreyi ıslattığınız ilk su dökülmelidir. Kahve dükkanlarında baristaların elinden çıkan bu leziz filtre kahveleri, V60 malzemeleri ile kendinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

bottom of page